• Бул. Ослободување
  • Лок. 8, 6250 Кичево

ВЕНЕЦИЈА сигурна реализација (23)

                                    
Фиренца-Верона- Сирмионе

1 ден   29.12.2019 

 Состанок на групата во 10.30 ч. Поаѓање во 11.00ч. Се патува преку грaничниот премин Табановце, Србија, Хрватска, Словенија. Ноќно возење со попатни паузи и царински формалности.

 

2 ден  30.12.2019 -ВЕНЕЦИЈА - ЛИДО ДИ ЈЕСОЛО

Пристигнување во Пунта Сабионе во претпладневните часови. Заминување  за Венеција. Превоз со брод од пристаништето Пунта Сабиони до Венеција. Прошетка низ Заспаната убавица од средниот век. плоштадот и црквата Сан Марко, мостот Риалто, мостот на воздишките, Дуждевата палата, каналот Гранде... Слободно време за индивидуални прошетки. Убаво е да се искачите на кулата звоник од каде има прекрасен поглед на цела Венеција и секако возете се со гондола низ каналите на Венеција, посетете ја Дуждевата палата и црквата Св.Марко.   Сместување во хотел. Ноќевање.

 

3 ден  31.12.2019  ЛИДО ДИ ЈЕСОЛО - ФИРЕНЦА

Појадок. По појадокот предлагаме целодневен излет до Фиренца. Фиренца, лоцирана во срцето на Тоскана на реката Арно, својот подем го доживува за време на моќната Фамилија МЕДИЧИ кои владееле од XIV- XVII век, кои се познати како големи мецени на уметноста и културата, потикнувачи на ренесансниот период. Разглед на градот со локален водич: Палатата Векио, Катедралата Дел Фиори, Крстилницата Сан Џовани, Плоштадот Сињори, Галеријата УФИЦИ, Мостот ПОНТЕ ВЕКИО, Црквата Санта Кроче, Палатата Пити...  Во вечерните часови враќање во Лидо и можност да се прослави Нова година на градските плоштади. . Ноќевање.

 

4 ден  01.01.2020  ЛИДО ДИ ЈЕСОЛО - СИРМИОНЕ – ВЕРОНА 

Појадок . Напуштање на собите. Ве водиме до Сирмионе-езеро Гарда, познат по своите термални извори и прекрасна средновековна архитектура а потоа посета на Верона. Прошетка низ плоштадите Бра, Ербе и Данте, Арената, куќата на Јулија.Слободно време за прошетка по пешачката улица Мазини. Не пропуштајте добра Италијанска пица на плоштадот Бра. Во договор со водичот поаѓање кон Скопје.  Ноќно возење со попатни паузи за одмор и царински формалности.

 

5 ден  02.01.2020 

Пристигнување во попладневните часови .

 

ЦЕНА ЗА УПЛАТА ДО  15.11.2019: 129  / 8.000 ден

10 дена - 10% дополнителен ПОПУСТ на цените за рана резервација ( попустот е важечки за резервации направени од 05-15 Ноември) 116 


ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ 149  / 9.240 ден

 

Цената вклучува:

- Превоз со високотуристички автобус на наведената релација

 - 2 ноќевања со појадок во хотел OMNIA 4*

- Организација на аранжманот

- Лиценциран туристички придружник на патувањето

 

Цената не вклучува

- Целодневна задолжителна посета на  Верона и Сирмионе 15 €

- Превоз+Разглед на Венеција + бродски билет до/од Венеција  20 €

- Посета на Фиренца 45 €

- Туристичка такса за ноќевање во Италија( 2   по лице по ноќ, се плаќа во агенција)

- Влезници за музеи и споменици

- Задолжително патничко осигурување 175 мкд

- Доплата за еднокреветна соба 2.480 денари

Организиран трансфер од Охрид, Битола, Прилеп,Кавадарци (Дреново), Струмица, Штип, Велес

* Трансферот може да биде во раните утрински часови, а враќањето во доцните вечерни часови.

 

НАПОМЕНИ:

За реализација на ова патување, потребен е минимум од 45 патници.
Плаќањето се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1 евро = 62 денари
За резервација на аранжманот потребна е аконтација од 30%,целосна уплата најдоцна 10 дена пред поаѓање
Останатите услови на патување важат според годишниот програм на т.а.Меридијан
Агенцијата го задржува правото за отказ на аранжманот најмногу 5 дена пред поаѓање.