• Бул. Ослободување
  • Лок. 8, 6250 Кичево

ИСТАНБУЛ (79)

 

Термини: АВГУСТ      27.08.-01.09.2019 – 3bb

            СЕПТЕМВРИ  05.09.-09.08.2019 – 3bb

          ОКТОМВРИ      09.10.-14.10.2019 – 3bb

                                    22.10.-27.10.2019 – 3bb

                                    22.10.-28.10.2019 – 4bb

               

Цена на аранжманот:за 3 bb 115 ЕУР (7.130,00 денари) за плаќање во готово или на 6 рати или

                                                  95 ЕУР ( 5.890,00 денари ) ЕКСТРА ЦЕНА за плаќање најмалку 30 дена пред терминот на тргнување

                                  за 4 bb   135 ЕУР (8.370,00 денари) за плаќање во готово или на 6 рати или

                                                  115 ЕУР ( 7.130,00 денари ) ЕКСТРА ЦЕНА за плаќање најмалку 30 дена пред терминот на тргнување

ИСТАНБУЛ со 3 ноќевања

Цена : 95€ / 5.890.00 ден.


1 ДЕН  ИСТАНБУЛ:Состанок на групата во 16.00 ч. Поаѓање за Истанбул во 16:30. Се патува преку граничниот премин Богородица и Грција. Ноќно возење со попатни паузи.


2 ДЕН  ИСТАНБУЛ: Пристигнување во Истанбул во утринските часови.  Панорамско разгледување на градот со автобус и локален водич: Капали чаршија,Бејазит-најстариот универзитет, Лалели,  Аксарај, Римскиот Аквадукт, Бејоглу, Пера Палас хотел (каде Агата Кристи го напишала светски познатиот роман Ориент Експрес), Таксим, Операта, стадионот на ФК Бешикташ, Долма Бахче Сарајот. Кратка пауза на плоштадот Таксим и потоа се сместуваме во хотел. Слободно попладне. Ноќевање.


3 ДЕН  ВИЗАНТИСКИ и СУЛТАНСКИ ИСТАНБУЛ: Појадок. Слободен претпладне. Околу 11 часот факултативен излет кој ве води во славното и бурно минато на Византиските Императори и Османлиското царство: Прво ќе ја разгледаме познатата Аја Софија, ќе се воодушевуваме на големината на Сината џамија, Султанахмед плоштадот, Византискиот Хиподром, палатата на Ибраим Паша, Амамот на Хурем Султан. Ќе влеземе во најпознатата палата во светот- Топ Капи  која ќе не фасцинира со своето богатсво и големина и секако ќе влеземе во забранатата зона со векови – Султанскиот Харем – со локален водич, можност за факултативно крстарење или Istanbul night tour Ве водиме и во Капали чаршија на шопинг. Враќање во хотел. Ноќевање.


4 ДЕН  ИСТАНБУЛ: Појадок. По појадокот Ве водиме во најголемата султанска палата Долма Бахче Сарајот, која ќе ве воодушеви со својата елеганција, отменост, богатство. Седиште на последните Султани и на Кемал Ататурк, а потоа заминуваме кон Цариградска патријаршија позната и како Вселенска патријаршија, една од четиринаесетте автокефални православни цркви, со седиште во ИстанбулТурција. На нејзино чело стои Вселенски Патријарх, кој има статус на "прв меѓу еднаквите" од останатите православни епископи во светот. Предлагаме релаксиран и прекерасен излет , крстарење со брод по Мраморното море кон Принцеските острови и посета на Големиот остров. Попладнето враќање кон хотелот. Слободно попладне за одмор и индивидуални активности. Ноќевање


5 ДЕН ИСТАНБУЛ: Појадок. По појадокот слободно време за прошетка и шопинг низ Капали Чаршија, по што следува упатување кон  некој од шопинг центрите во Истанбул. По шопингот тргнуваме за Македонија. Се патува преку Грција, ноќно возење со попатни паузи.


6 ДЕН  СКОПЈЕ: Пристигнување во утринските часови.

 

 

ВО ЦЕНАТА Е ВКЛУЧЕНО:

Три ноќевања со појадок во хотел 3* 
 Автобуски превоз со високотуристички автобус на релација Скопје – Истанбул – Скопје
Посета и разглед на Принцески острови  разглед на градот со локален водич
Туристички пратител на програмата
Организација и реализација на програмата

ВО ЦЕНАТА НЕ Е ВКЛУЧЕНО:

Задолжително патничко и здравствено осигурување
Факултативни излети и посети

 

         Факултативни излети и посети

 

     Пакет 1 : 25 еур

1.1.Панорамски разглед на градот  10€
1.2.Таксим 5€
1.3.Чамлиџа 10€
1.4.Посета на Sapphire Seyir Terasi  на Азиската страна на Истанбул со автобус и водич 20€

 

     Пакет 2 : 25 еур

2.1.Патријаршија 5 €
2.2.Крстарење по Босфор 20 €
2.3.Отомански и Византиски Истанбул  10€

 

     Пакет 3: 60 еур  
3.1.Аја Софија (со вклучена аудио опрема) – 19€
3.2.Топ Капи (без Харем) – 15€
3.3.Харемот во Топ Капи палатата – 10€
3.4.Посета на Долма Бахче Сарај со водич и влезница 25€

 

      Останати факултативи
 Свечена вечера во национален ресторан – 30€
Свечена вечера на брод со Турска програма – 35€
Аквариум 15 €
Yerebatan sarnici 10 €
Istanbul night tour 5 €

НАПОМЕНА: ЗА УПЛАТА НА ФАКУЛТАТИВИ ВО АГЕНЦИЈА ДОПОЛНИТЕЛЕН ПОПУСТ ОД 10% НА ОДБРАНИТЕ ПАКЕТИ ИЛИ ФАКУЛТАТИВИ

УСЛОВИ 

- МИНИМУМ 20 ПАТНИЦИ ЗА РЕАЛИЗАЦИЈА НА ПРОГРАМАТА 
- Целосна уплата, десет дена пред започнување на аранжманот.
- Организаторот на патувањето го задржува правото, во случај на промена на цената на превозот (авионските билети), да ја промени и цената на аранжманот.