• Бул. Ослободување
  • Лок. 8, 6250 Кичево

Атина - Сунион – Пиреа – Микена – Пелопонез (5)

ПРОГРАМА:

 

1 ден 30.12.2022 Поаѓање во 21.00 часот од Прилеп, преку Гевгелија, ноќно возење со попатни паузи.

 

2 ден 31.12.2022 Пристигнување во Атина во утринските часови. Панорамско разгледување на градот со водич: плоштадите Омонија и Синтагма, Парламентот, Евзоните, Олимпискиот Стадион, Храмот на Зевс, Адријановата Порта, Акропол…Сместување во хотел во центарот на Атина.Слободно попладне во центарот на Атина. Дочек на новата 2022 г. на плоштад или во Таверна на Плака со богато мени и програма на грчки песни и игри. Ноќевање.

 

3 ден 01.01.2023 Појадок. Факултативен излет до: Пиреја-најголемото пристаниште на Балканот – со нејзините Марини, каде се стационирани најмодерни јахти од целиот свет. Потоа се оди до Глифада – најпознато излетничко место на Атињани, со убави плажи и вили. Продолжување до најјужниот Рт на Балканот Сунион – каде се најдува храмот на богот Посејдон (ќе се види надворешно- без влез).Враќање во Атина.Вечерта факултативна вечера во Таверна на Плака со богато мени и програма на грчки песни и игри Ноќевање.

 

4ден.02.01.23 Појадок.Факултативен целодневен излет до Пелопонез со локален водич. Посета на Коринтскиот канал, Епидаурус-најакустичниот амфитеатар од Античка Грција, Микена-Античкиот град на Агамемнон и гробницата на Агамемнон.Попладнето враќање во Атина, а потоа патувањето продолжува за Македонија, ноќно возење со попатни паузи.

 

ЦЕНА: 7900 ден.  За резервации и уплати до 25.11.22 г.=6900ден. 

 

ЦЕНАТА ВКЛУЧУВА:

– автобуски превоз на наведената релација

– сместување на база 2 НП во хотел со 3* во центарот на Атина

– разгледување на Атина со локален водич

– организација на аранжманот и лиценциран придружник на групата

 

ЦЕНАТА НЕ ВКЛУЧУВА:

– задолжително патничко осигурување – без франшиза 150 ден.

– факултативен целодневен излет до Пелопонез со водич – 30 €,

– факултативен излет до Пиреа,Глифада и Сунион -15 еур

– св.вечера во Таверна,со програма=40 € на 31.12.2022г., (=30 € на 01.01.2023),

– влезници за локалитетите.


Напомена: Рок на пријавување до 20.12.2022 година.