• Бул. Ослободување
 • Лок. 8, 6250 Кичево

ИСТАНБУЛ 2НП (5)

ПРОГРАМА:


29.12.2022 Поаѓање на групата во 17 ч, преку Грција, ноќно возење со попатни одмори.

 
30.12.2022 Пристигнување во Истанбул во утринските часови, сместување во хотел или се оставаат куферите,па по разгледувањето на Истанбул . Панорамско  разгледување на градот со локален водич: мостот Галата, Египетскиот пазар,Јени-џамијата,Хиподромот, Султанахмедовата џамија(со влез) ,Аја Софија- со влез,Топкапи музејот-влез во двор.Слободно време за шопинг во Аксарај и Капали Чаршија. Нокевање.
 

 

31.12.2022 Појадок. Со локален водич:Факултативна посета на дворецот Долмабахче Сарај -последна резиденција на Отоманската Империја;факултативно Крстарење со брод по Босфорот;Факултативна посета на највискоката зграда во Европа Sapphire Seyir Terası која нуди неверојатна панорама на Истанбул,како и можност преку 4д симулации да се видат најпознатите знаменитости на градот. Вечерта дочек на новата 2023 на плоштад Кумкапи или во ресторан во Кумлапи. Ноќевање.
 

 

01.01.2023 Појадок.Организирана посета на Цариградската Патријаршија(со влез), центар на сите православни цркви, а во нејзина близина е и боемскиот кварт Балат,со стари дрвени куќи во разни бои,со шармантни барови и ресторани.Потоа преку мостовите на Босфорот посета на Азискиот дел Бејлербеј.Слободно попладне Вечерта посета на национален ресторан ГАР,со богата програма и мени на турската кујна..Ноќевање.                                                                                                               
 

 

02.01.2023 Појадок.Напуштање на хотелот и се преминува мостот Галата, покрај стадионот на Бешикташ се оди до споменикот на Ататурк на плоштадот Таксим и слободно време за прошетка по булеварот Таксим, кој изобилува со палати од 19-ти век, продавници со познати брендови,ресторани…Можност за посета на најпознатата продавница Коска ,за алва, баклава, локуми и др. На крај, посета на трговскиот шопинг центар Форум,Декатлон,ИКЕА, каде освен шопинг може да се посети аквариумот Turkuazoo.Поаѓање за Македонија преку Грција,ноќно  возење со попатни паузи.
 

 

03.01.2023 Пристигнување во Прилеп  во утринските часови.
 

 

ЦЕНА:  8900 денари; За резервации до 25.11.2022- 7900 ден.
 

 

Во цената е пресметано:

 • автобуски превоз на дадената релација
 • 3 ноќевања со појадок во хотел со 3* во центарот на Истанбул
 • панорамско разгледување на Истанбул со локален водич(31.12.)
 • посета на  Азискиот дел-Бејлербеј,Патријаршијата,Таксим,Балат,Кумкапи,Коска,Форум.
 • организација и придружник на патувањето

Во цената не е пресметано:

 •   патничко здравствено осигурување – задолжително – (150 денари)
 •   факултативно крстарење со брод по Босфорот – 20 € (резер. во агенција)
 •   факултативна посета на палатата Долма Бахче со водич – 30 € (резер. во агенција)
 •   факултативна посета на Sapphire Seyir Terası -20 € (резер. во агенција)
 •   свечена вечера во национален ресторан на 01.01.2023 – 35 € (резер. во агенција)
 •   влезници за други културни знаменитости

Напомена: Краен рок на пријавување до 20.12.2022 година.