• Бул. Ослободување
  • Лок. 8, 6250 Кичево

ИСТАНБУЛ сигурна реализација (5)

 

Истанбул е единствен град во светот сместен на два континента Европа и Азија,чија историја започнува пред 2600 години. Истанбул ги чува скапоцените богатства на трите империи на кои некогаш им бил главен град. Тоа е голем космополитски центар каде што се спојуваат исток и запад.

 
10.10.2019 Вторник

Поаѓање на групата во 18 ч, преку Грција, ноќно возење со попатни одмори.


11.10.2019 Среда

Пристигнување во Истанбул во утринските часови, сместување во хотел во центарот на Истанбул. Слободно време за одмор и шопинг во Капали и Аксарај Чаршија. Нокевање.


12.10.2019 Четврток

 Појадок. Организирано панорамско разгледување на градот со локален  водич: хиподромот, Султанахмедовата (Сината) џамија, Патријаршијата, мостот Галата, споменикот на Ататурк на плоштадот Таксим, мостовите на Босфорот - посета на Азискиот дел - Чамлиџе за панорамски поглед на Истанбул, Римскиот аквадукт, Аја Софија и Топкапи музејот.Слободно попладне. Факултативна вечера во национален ресторан со ориентална програма и мени на турската кујна. Ноќевање.


13.10.2019 Петок

Појадок. Факултативно крстарење со брод по Босфорот, како и факултативна посета на дворецот Долмабахче Сарај - последна резиденција на Отоманската Империја.. Посета на трговскиот шопинг центар ФОРУМ и поаѓање за Македонија преку Грција, ноќно  возење со попатни одмори.


14.10.2019 Сабота

Пристигнување во Македонија  во раните утрински часови.

 

ЦЕНА: 5.600 денари


Во цената е пресметано:
 - автобуски превоз на дадената релација
- 2 Н/П во хотел со 3* во Истанбул 
- разгледување на Истанбул со локален водич 
- организација и придружник на патувањето   


Во цената не е пресметано:

- патничко здравствено осигурување - задолжително - (200 денари)
 - крстарење со брод по Босфорот -  (15 евра)
 - факултативна вечера во национален ресторан  со програма - (20 евра)
 - факултативна посета на палатата Долма Бахче со водич - (25 евра)
 - влезници за други културно историските споменици      

За реализација на програмата потребен е минимум од 40 патници.
: Краен рок на пријавување до 05.10.19
Збогатете ги вашите доживувања со едно незаборавно патување.