• Бул. Ослободување
 • Лок. 8, 6250 Кичево

СУТОМОРЕ – БУДВА – КОТОР – ПЕРАСТ – БАР-ОСТРОГ (58)

ВИКЕНД ВО  ЦРНА ГОРА

17.06-20.06.2021 

4 дена / 3 ноќевања со превоз

 

17.06.2021 четврток ( Скопје-Сутоморе) 

Состанок на групата во 14.00 часот на паркингот кај спортскиот центар Борис Трајковски и поаѓање за Црна Гора. Се патува преку Косово и Албанија со попатни паузи. Пристигнување во Сутоморе во вечерните часови. Сместување. Ноќевање.

 18.06.2021 петок (Тиват - Пераст – Котор )

Во 10.00 часот поаѓање (факултативно)  за Тиват и посета на Порто Монтенегро. Ново изградена луксузна марина. Слободно време за прошетка во комплексот. Потоа патувањето го продолжуваме кон   Рисан и Пераст. Низ историјата Пераст многумина сакале да го освојат од Византиското царство па до австриијците и секој од нив оставил свој белег во градот. Денес Пераст е една од најлуксузните дестинации во Црна Гора, во градот има голем број на музеи и цркви, а секако главна атракција е островот Госпа од Шкрпеља. Со брод заминуваме кон ова мало островче. Легендата вели дека морнари во 14 век пронашле на карпа во морето икона на Богородица со дете во раце и по секоја успешна пловидба фрлале камења во морето и така се создал овој остров. На островот се наоѓа црква која содржи огромен број на уметнички дела како и иконата на Госпа од Шкрпеља. Но, она што најмногу го привлекува вниманието на посетителите е необичната таписерија која ја изработувала Јаница Куниќ цели 25 години колку што го чекала својот сопруг да се врати од пловидба. Во таписеријата се наоѓаат вткаени прамени од нејзината коса. Потоа со брод се враќаме во Пераст. Продолжуваме кон Котор, град под заштита на УНЕСКО и еден од најубавите градови. Во Котор може да се видат Столбот на срамот, Саат кулата, Катедралата Св.Трифу, Црквата Св.Никола....слободно време од 2,5часа за прошетка. Враќање во Сутоморе. Ноќевање. 

 19.06.2021 сабота ( Острог – Будва)

Во 10.00 часот поаѓање за Острог. Разглед на манастирскиот комплекс кој датира од 17 век  и поклонување пред моштите на Св. Василие Острошки. Околу 14 часот патувањето го продолжуваме за Будва. Слободно врем за индивидуален разглед на градот. Враќање во Сутоморе во вечерните часови. Ноќевање

 20.06.2021 недела (Сутморе - Бар – Скопје)

Поаѓање за Бар во 10.00 часот. Слободно време за прошетка низ градот. Препорачуваме посета на соборниот храм Св.Јован Владимир и Дворецот на крал Никола. Во 13.00 часот поаѓање за Скопје.  Се патува преку Албанија и Косово со попатни паузи за одмор и царински формалности. Пристигнување во Скопје во вечерните часови.


ЦЕНА 3.600 ден

 

ВО ЦЕНАТА Е ВКЛУЧЕНО

 • 3 ноќевања во Сутоморе (вила Скаут или вила Ексклузив)
 • превоз со високо туристички автобус на наведената релација
 • посета на Острог, Сутоморе, Бар, Будва
 • пратител за време на целото патување
 • организација и реализација на патувањето

 

ВО ЦЕНАТА НЕ Е ВКЛУЧЕНО

 • превоз од Долниот до Горниот Манастир во Острог (со комбиња од манастирот 1 евро во праавец)
 • излетничка такса во Острог = 1 евро по лице, задолжителна доплата
 • Посета на Тиват, Перас, Котор (билет за брод и посета на Госпа од Шкрпеља со вклучена влезница за црквата) – 25 евра
 • влезници за културно-историските споменици
 • патничко осигурување

Ø  доплата за 1/1 соба= 1200мкд

Ø  деца до 12 години= 2500 мкд

НАПОМЕНА

 • За време на патувањето ќе бидат запазени сите протоколи, задолжителна дезинфекција при влез во автобус, одржување на дистанца на патници кои не патуваат заедно.
 • Се патува со исполнетост на автобусот согласно моменталните протоколи
 • За време на патувањето во автобус задолжително е носење на маска со која се покрива устата и носот. Патниците се должни за цело време траење на патувањето да внимаваат на својата безбедност и на безбедноста на цела група, и да ги почитуваат правилата и препораките на водичот.
 • Доколку дојде до откажување на аранжманот од агенцијата – парите се враќаат, а доколку патникот сака да го откаже патувањето тоа ќе биде согласно условите за патување
 • Агенцијата го задржува правото на промена на редоследот во програмата. Агенцијата не сноси одговорност доколку некои културно – историски споменици кои се споменати во програмата се затворени или неможе да се посетат
 • Должината на слободното време зависи од објективни причини, агенцијата не учествува во организирање на слободното време на патниците
 • Може да се патува со лична карта
 • Агенцијата има право 5 дена пред поаѓање да го откаже патувањето заради недоволен број на пријавени патници.
 • За реализација на овој аранжман потребен е минимум од 40 патници, а за факултативите 30 патници.

За ова патување важат општите услови за патување на ТА МЕРИДИЈАН