• Бул. Ослободување
  • Лок. 8, 6250 Кичево

ПАРИЗ прoграм 2(23)

Париз, Прага и  Минхен

1 ДЕН 28.12.201ВИЕНА 

2 ДЕН  29.12.201ВИЕНА-ПРАГА

Пристигнување во Виена во утринските часови. Утринска панорамска прошетка: Рингот, Операта, Парламентот, стариот дел на градот со црквата Св.Стефан. Слободно време. Патувањето продолжува кон Прага каде се пристигнува во попладневните часови. Сместување во хотел. Слободно попладне. Ноќевање.Состанок на групата во 10.30ч на паркингот спроти спортската сала Борис Трајковски. Поаѓање за Виена во 11.00ч..Се патува преку граничниот премин Табановце, Белград, Будимпешта. Ноќно возење.


3 ДЕН  30.12.201ПРАГА-ПАРИЗ 

Појадок. Претпладне, факултативно  панорамско разгледување на Прага со водич: Горниот град- Храдчани, Катедралата Св. Вито, Златната улица, Карловиот мост, плоштадот на Малтешките витези, споменикот на Kaрло IV, Кралскиот пат, Париската улица, Староместанскиот плоштад, Астрономскиот часоник-Орлој, градска куќа, Тинската црква, споменикот на Јан Хус, куќата на Франц Кафка, Прашkата кула, Универзитетот на Кaрло четврти, Вацлавскиот плоштад, Националниот музеј.По разгледот,  препопрачуваме крстарење по реката В’лтава.Слободно попладне. Поаѓање  кон Париз во вечерните часови. Ноќно возење.


4 ДЕН  31.12.201ПАРИЗ  

Во  утринските  часови пристигнување во Париз - најелегантниот град на светот кој изобилува со уметност и историја. Предлагаме панорамски разглед на Париз со автобус и локален водич: плоштадот Бастиља,Универзитетската четврт,Сорбона, Нотр Дам, Трокадеро, Ајфелова Кула, Марсовите полиња, плоштадот Конкорд, зградата на Парламентот,Домот на Инвалидите, Елисејските полиња,Триумфалната капија. Сместување во хотел. Слободно попладне. Дочек на Нова Година на Елисејските полиња.  Враќање во хотел .


5 ДЕН  01.01.2020 ПАРИЗ (ВЕРСАЈ)  

 Појадок.  Предпладне препорачуваме прекрасен излет со автобус и локален водич : Кралскиот Париз.  Разгледот го започнуваме со животот на француските кралеви посетувајки го кралскиот замок Версај, последната резиденција на француските кралеви и еден од најубавите дворци во светот.  Попладне препорачуваме прошетка со наш водич и неговите приказни: “Срцето на Париз”: прошетка низ Латинскиот кварт, влегуваме во Богородичната црква, се искачуваме на Мон Мартр, ја посетуваме црквата на Светото срце, се одмараме со топло чоколадо* на плоштадот на уметниците. Ќе прошетаме по булеварот на ноќниот живот на Пигал и ќе го видиме најпознатиот ноќен клуб Мулен руж. (Метро). Веднаш потоа,  Ја продолжуваме прошетката со наш водич и неговите приказни: “Париз-градот на светлоста”: Ајде да се искачиме на Ајфелова кула, да  крстариме 1 час со брод по Сена – единствено доживување.Враќање во хотел. Ноќевање.


6 ДЕН  02.01.2020 ПАРИЗ-(ЛУВР)- МИНХЕН  

Појадок.  Факултативна посета на некогашниот кралски дворец, денеска музеј- Лувр.  По посета та на Лувр, моѓност за организирана прошетка низ најпознатата париска авенија  Шанзелизе а потоа и прошетка по футуристичкиот кварт на Париз – Дефанс. Во вечерните часови поаѓаме кон Минхен. Ноќно возење.     


7 ДЕН 03.01.2020 МИНХЕН 

Пристигнуваме во Минхен во  утринските часови. Предпладне прошетка низ стариот дел на градот: Плоштадот Карл, Фрауен Кирхе, Новата општинска зграда, Мариен плац, Виктуалиен маркет, Операта. Сместување во хотел. Слободно попладне… Ви препорачуваме да ја посетиме најголемата  Кралска пивница ХБ ( пиво и свински коленици).  Ноќевање.  

     

8 ДЕН  04.01.2020 МИНХЕН-САЛЗБУРГ-

ПојадокПатувањето продолжува кон Салзбург каде се пристигнува во пладневните часови. Прошетка низ стариот дел : Катедралата, плоштадот на Моцарт, Стариот плоштад, црквата Св.Петар, куќата на Моцарт, палатата Мирабел. Слободно време за индивидуални прошетки. Ноќно возење низ Италија, Словенија, Хрватска, Србија.

 

9 ДЕН  05.01.2019

Пристигнување во вечерните часови.    

       

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ ЗА УПЛАТИ ДО 15.11.2019: 279  / 17.300 денари

10 дена - 10% дополнителен ПОПУСТ на цените за рана резервација ( попустот е важечки за резервации направени од 05-15 Ноември)  251 


ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ: 299  / 18.540 денари


ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ ВКЛУЧУВА:

Превоз со високотуристички автобус1 ноќевања во хотел 3* НП во Прага(околина)
2 ноќевања во хотел 3* НП во Париз(околина)
1 ноќевања во хотел 3* НП во Минхен(околина)
Прошетка низ ВиенаПрошетка низ Минхен
Прошетка низ СалзбургОрганизација и водство на програмата
Организација на аранжманот
Лиценциран туристички придружник
Организиран трансфер во еден правец на 28.12, од Охрид, Битола, Прилеп, Кавадарци (Дреново), Струмица, Штип, Велес*
Трансферот може да биде во раните утрински часови,

 

 

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ  ВКЛУЧУВА:

Версај(превоз,влезница,лок водич) 50 € (задолжителна резервација при уплата)
Задолжително патничко осигурување  
Разглед на Прага со локален водич  10 €
Крстарње по Влтава 15€
Разглед на Париз со локален водич 15 €
Лувр(влезница) 30 €
(задолжителна резервација при уплата)
Крстарење по Сена 20€
Срцето на Париз 10€
Билети за градски превоз, Прага, Париз, Минхен
Доплата за еднокреветна соба

 

НАПОМЕНИ:

 За реализација на ова патување, потребен е минимум од 45 патници. 
Плаќањето се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1 евро = 62 денари 
За резервација на аранжманот потребна е аконтација од 30%, целосна уплата најдоцна 10 дена пред поаѓање 
Попустите не се комбинираат 
Останатите услови на патување важат според годишниот програм на т.а.Меридијан 
Агенцијата го задржува правото за отказ на аранжманот најмногу 5 дена пред поаѓање.
Патникот има обврска да се јави 24ч. пред патувањето за да потврди место и час на поаѓање.