• Бул. Ослободување
  • Лок. 8, 6250 Кичево

ПАРИЗ, ПРАГА И МИНХЕН (23)

 

1 ДЕН 07.03.2020 ВИЕНА 

Состанок на групата во 10.30ч. Поаѓање за Виена во 11.00ч..Се патува преку граничниот премин Табановце, Белград, Будимпешта. Ноќно возење.


2 ДЕН 08.03.2020 ВИЕНА-ПРАГА

 Пристигнување во Виена во утринските часови. Утринска панорамска прошетка: Рингот, Операта, Парламентот, стариот дел на градот со црквата Св.Стефан. Слободно време. Патувањето продолжува кон Прага каде се пристигнува во попладневните часови. Сместување во хотел. Слободно попладне.  Ноќевање.


3 ДЕН  09.03.2020  ПРАГА-ПАРИЗ 

Појадок.Претпладне, факултативно  панорамско разгледување на Прага со водич: Горниот град- Храдчани, Катедралата Св. Вито, Златната улица, Карловиот мост, плоштадот на Малтешките витези, споменикот на Kaрло IV, Кралскиот пат, Париската улица, Староместанскиот плоштад, Астрономскиот часоник-Орлој, градска куќа, Тинската црква, споменикот на Јан Хус, куќата на Франц Кафка, Прашkата кула, Универзитетот на Кaрло четврти, Вацлавскиот плоштад, Националниот музеј.По разгледот,  препопрачуваме крстарење по реката В’лтава.Слободно попладне. Поаѓање  кон Париз во вечерните часови. Ноќно возење.


4 ДЕН  10.03.2020 ПАРИЗ  

Во  утринските  часови пристигнување во Париз - најелегантниот град на светот кој изобилува со уметност и историја. Предлагаме панорамски разглед на Париз со автобус и локален водич: плоштадот Бастиља,Универзитетската четврт,Сорбона, Нотр Дам, Трокадеро, Ајфелова Кула, Марсовите полиња, плоштадот Конкорд, зградата на Парламентот,Домот на Инвалидите, Елисејските полиња,Триумфалната капија. Сместување во хотел. Слободно попладне. Препорачуваме прошетка со наш водич и неговите приказни: “Срцето на Париз”: прошетка низ Латинскиот кварт, влегуваме во Богородичната црква, се искачуваме на Мон Мартр, ја посетуваме црквата на Светото срце, се одмараме со топло чоколадо* на плоштадот на уметниците. Ќе прошетаме по булеварот на ноќниот живот на Пигал и ќе го видиме најпознатиот ноќен клуб Мулен руж. (Метро).  Ноќевање. 


5 ДЕН  11.03.2020 ПАРИЗ (ВЕРСАЈ-ЛУВР) 

Појадок.  Предпладне препорачуваме прекрасен излет со автобус и локален водич : Кралскиот Париз.  Разгледот го започнуваме со животот на француските кралеви посетувајки го кралскиот замок Версај, последната резиденција на француските кралеви и еден од најубавите дворци во светот. Веднаш потоа,  посета на некогашниот кралски дворец, денеска музеј- Лувр. Ја продолжуваме прошетката со наш водич и неговите приказни: “Париз-градот на светлоста”: Ајде да се искачиме на Ајфелова кула, да  крстариме 1 час со брод по Сена – единствено доживување. Враќање во хотел . Ноќевање.


6 ДЕН  12.03.2020 ПАРИЗ-ДИЗНИЛЕНД-МИНХЕН  

Појадок.  Препорачуваме целодневен излет во имагинарниот свет на Дизни – Дизниленд. Прекрасна забава во 2 тематски паркoви. Секако дека може да се остане во Париз и да посетите некои од прочуените музеи и места: Домот на Инвалидите и гробот на Наполеон Бонапарта, куќата на Балзак, музејот на Пикасо, да се искачите на триумфалната капија, да купувате во најпознатата стоковна куќа Галерија Лафает. Во вечерните часови поаѓаме кон Минхен. Ноќно возење.     


7 ДЕН 13.03.2020   МИНХЕН 

Пристигнуваме во Минхен во  утринските часови. Предпладне прошетка низ стариот дел на градот: Плоштадот Карл, Фрауен Кирхе, Новата општинска зграда, Мариен плац, Виктуалиен маркет, Операта. Сместување во хотел. Слободно попладне… Ви препорачуваме да ја посетиме најголемата  Кралска пивница ХБ ( пиво и свински коленици).  Ноќевање.       


8 ДЕН 14.03.2020  МИНХЕН-САЛЗБУРГ 

Појадок. Патувањето продолжува кон Салзбург каде се пристигнува во пладневните часови. Прошетка низ стариот дел : Катедралата, плоштадот на Моцарт, Стариот плоштад, црквата Св.Петар, куќата на Моцарт, палатата Мирабел. Слободно време за индивидуални прошетки.

Преполни со спомени, се упатуваме кон Македонија. Ноќно возење низ Австрија, Словенија, Хрватска, Србија.

 

9 ДЕН  15.03.2020  

 Пристигнување во вечерните часови.        

 

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ ЗА УПЛАТИ ДО 31.01.2020: 289 евра / 17.920 денари

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ: 309 евра / 19.160 денари

 

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ ВКЛУЧУВА:

Превоз со високотуристички автобус

1 ноќевања во хотел 3* НП во Прага(околина)

2 ноќевања во хотел 3* НП во Париз(околина)

1 ноќевања во хотел 3* НП во Минхен(околина)

Прошетка низ Виена

Прошетка низ Минхен

Прошетка низ Салзбург

Организација и водство на програмата

Организација на аранжманот

Лиценциран туристички придружник

 

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ  ВКЛУЧУВА:

Задолжително патничко осигурување  

Версај(резервација, превоз, влезница, лок водич) 50 €

Разглед на Прага со локален водич  10 €

Крстарње по Влтава 15€

Разглед на Париз со локален водич 15 €

Лувр(влезница, резервација) 20€

Крстарење по Сена 20€

Срцето на Париз 15€

Дизниленд -цена за влезница + 20€ превоз Билети за градски превоз, Прага, Париз, Минхен

Доплата за еднокреветна соба 6.200 ден


Агенцијата го задржува правото за измена на редоследот на излетите и посетите по денови и сатници.


НАПОМЕНИ:

 За реализација на ова патување, потребен е минимум од 45 патници. 

Плаќањето се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1 евро = 62 денари

За резервација на аранжманот потребна е аконтација од 30%, целосна уплата најдоцна 10 дена пред поаѓање 

Попустите не се комбинираат 

Останатите услови на патување важат според годишниот програм на т.а.Меридијан

Агенцијата го задржува правото за отказ на аранжманот најмногу 5 дена пред поаѓање.

Патникот има обврска да се јави 24ч. пред патувањето за да потврди место и час на поаѓање.