• Бул. Ослободување
  • Лок. 8, 6250 Кичево

ТАЈЛАНД (43)

 

Цена: 799  €

Термин: 04.10.2019 - 12.10.2019

 

ДЕН 1: СКОПЈЕ – КАТАР - ПУКЕТ 04.10.2019

Тргнување од Скопје со лет во 12:25 часот и пристигање во Катар во 18:20 часот по локално време,префрлување на следниот лет од Катар во 20:00 и пристигнување во Пукет во 06:55 часот.

Организирантрансфер од аеродром до хотел..Итинерар на летовите:

QR 306 G 04OCT 5 SKPDOH HK20 1225 1820

QR 842 G 04OTC 5 DOHHKT HK20 2000 0900

QR 841 G 12OCT 6 HKTDOH HK20 2040 2350

QR 305 G 13OCT 7 DOHSKP HK20 0655 1115

Одмор и слободни активности во и покрај хотелот во текот на денот.

 

ДЕН 2 – ПУКЕТ разглед

Појадок во хотел во Пукет – по појадокот: Разглед на Пукет (половина ден 09.00 - 13.00 или 13.00 - 17.00 часот)Убава и релаксирачка тура низ Пукет, каде што можете да уживате во погледот низ прекрасните плажи ида чекорите по долгите историски патишта на стариот град Пукет

 

План на патување:

 

09:00 Трансферот од хотел во Пхукет

 

Возење покрај крајбрежјето на Пукет преку Карон Бич, Ката Бич до гледна точка каде што можете да гивидите најубавите три плажи на Пукет од планината. (ова е дозволено само за возење со минибус) Потоа,продолжувате со посетата на Promthep. Ова е прекрасно место за фотографирање на Пукет. Потоавозење по плажата Раваи и посета на Ват Чалонг, Пукет почитуван манастир со интересна историја наигуменот на храмот. Кратко возење до малата фабрика за кашу-орев, каде што ќе видите како локалнитежители го прислушкуваат кашуто од орев. Кратко возење до градот Пукет за разгледување на кинеско-португалската куќа на патот Таланг и Декук. Ова е стариот град на Пхукет каде што некогаш бил островскитрговски центар. Можност да одите по долгите улици за да ја доживеете уникатната кинеско-португалскаархитектура.

 

13:00 Време за враќање назад во хотел

 

PS. Ручекот не е вклучен, но ако се чувствувате гладни, водичот може да ви препорача каде да одите.

 

ДЕН 3 – ПУКЕТ- Стар град

Пукет е домаќин на една прекрасна комбинација на националности кои избрале да живеат тука: иматајландски, кинески, малезиски, индијанци и непалци, млада и растечка евроазиска заедница и уникатнамешавина на Хокиен кинези и тајландски народи. Истражете ја античката историја на градот, уникатнатакултура и природа на дневна турнеја која ќе ви овозможи да го доживеете скриениот шарм на островотПукет. Места и луѓе кои се надвор од туристичките патеки и добро сокриени зад трендовските одмаралишта.

 

План за патување:

08:30 Тргнување од хотел

09:00 Започнете со турнеја со возење слон во тропска дождовна шума по трасата на стара рударскапатека околу 10-15 минути

10:30 Пристигнување во Наккерд Хил, каде што ќе го посетите зачудувачкиот "Биг Буда". Тука исто така ќеуживате во прекрасен поглед над Chalong и Јужен Пукет. Потоа, продолжувате до Ват Чалонг,најпознатиот манастир на Пукет.

11:30 Уживајте во посета на традиционална фабрика за орев

12:00 Посетете го најстариот кинески храм во градот Пукет. Овде ќе дознаете за кинеското влијание наостровот

12:30 Посета на 100-годишен кинески замок (кинеско-португалски стил) каде што се снимени филмовикако "Јонг Индијана Џонс" и "Небото и Земјата"

13:30 Уживајте во одличен ручек во локалниот ресторан

14:30 Посета на типична куќа и демонстрација на гумени листови на локална плантажа. Погледнете гимајмуните што земале кокос. Потоа, искуството продолжува со возење на биволска количка низживописните предели. Ќе ви покажеме како локалниот фармер живеел во старите денови во Пукет. Ќе виобезбедиме и безалкохолен пијалак каде што ќе уживате во животниот стил многу различен од ситетуристички резорти

16:30 Враќање во хотел.

 

ДЕН 4 – ПУКЕТ – Phi Phi островот

Phi Phi остров е задолжителна точка за сите авантуристи. Тоа е тема на разговор на патниците низцелиот Тајланд. Турата Phi Phi Island е најпопуларна активност во регионот. Островите Phi Phi се наоѓаатна 40 километри југоисточно од Пукет и се состојат од шест острови. Најголемите се Phi Phi Don, кој едомаќин на боемскиот град Фи Кифи и Фи Фи Лих со заливот Маја, кој се појавува во филмот "Плажа".Островите Phi Phi се познати по карпи од варовник кои се издигнуваат од смарагдените зелени води, белипрашливи плажи и многубројни корални гребени нудат одлично нуркање. На турата Phi Phi Island ќе иматепрекрасно доживување, уживање во погледот, пливање и нуркање во заливот Маја, заливот Ло Самах,Пиле Ков, Викинг Пештерата и Плажата на мајмуните.

 

План на патување:

08: 00-09: 00 Тргнување од хотел

10:00 Одбор на глисер во Марината за патување на Phi Phi

11:00 Посетете го заливот Маја за да бидете вчудоневидени od оваа уникатна лагуна со топла кристалнаводаРазглед на Мајмун плажата и Викинг пештера. Откријте Пи Лех Залив и Залив Лох Сама (зависи одплимата)

13:00 ручек во локален ресторан

14:30 Напуштање Phi Phi Остров за релаксирање или нуркање на островот Бамбус (зависи од плимата)

17:30 Приближно време за пристигнување во Пукет. Враќање во хотел.

 

ДЕН 5 – ПУКЕТ - Сафари

Топло добредојде на сите љубители на природата на островот Пукет со неверојатни животни на убавиприродни места. Уживајте во меките авантуристички активности комбинирани со учењето на тајландскиотрурален животен стил и уживање во шармот на слатките животнои кои ќе извлечан насмевка на важителица. Нашите целосно обучени и искусни водичи ќе ве однесат вас и вашето семејство преку густататропска шума заедно по патеките од југозападниот агол на прекрасниот остров Пукет.

 

План на патување:

Утро/попладне

08: 00-08: 30 13: 00-13: 30 Земете од хотел и префрлете се во логорот Слоф во Карон.

09:00 14:00 Трек на слон назад низ густата тропска џунгла со пријатна природа и поглед на море за 30минути (2 лица по 1 слон).

 

Посетете бебе слон и учење за слон во тајландската историја.Научете традиционално живеење иприклучување кон тајландски јазик за готвење.


Погледнете ја демонстрацијата на правење кокосово масло и научете го процесот на производство нагума. Приклучете се на Thai buffet во ресторанот со поглед кон морето.

 

12:15 17:30 Трансфер назад во вашиот хотел.

 

ДЕН 6 – Нуркање и Симон Кабаре Шоу

Морскиот живот на Андаманското Море е енормно разновиден, покрај бројните тропски риби има ипоретки видови, како што се морските коњи и проѕирните риби. Често во текот на нуркањата, можат дабидат забележани и леопардските ајкули.Исто така можеме да ги забележиме и китските ајкули, иако се поретки, не можат да бидат исклучени.

 

07: 30-08: 00 Тргнување од хотел кон пристаништето Чалонг.

08:30 Заминување од Чалонг до островот Раша.

10:30 Прво нуркање во Рача Јаи

12:00 Пауза за ручек.

13:00 Второ нуркање во Рача Јаи

15:30 Пристигнување на пристаништето Чалонг.

16: 00-17: 00 Пристигнување во хотел

 

Вечерта на гламурозната забава без сомнение е едно од најпопуларните шоу-настани кои можете да гидоживеете во Пукет. Од моментот кога ќе влезете во стилското и луксузно место, воочувате дека ова ќебиде многу поинаква и специјална ноќ.

 

Дојдете и уживајте во ова уникатно шоу, бидете изненадени од професионалниот пристап кон секојамузичка тема, смејте се долго во комедијата и забавата, толку е визуелно толку спектакуларна што ќепосакате да трае подолго и да не престанете да ја гледате.

 

План на патување:

3 шоуа / ден 1. шоу 2. шоу 3. Шоу

Show time: 18:00 часот. 19:30 часот. 21:00 часот.

Време на тргнување: 16: 30-17: 20 18: 00-19: 00 20: 00-20: 30

- Тргнување од пред хотел во претходно договореното време

- Уживајте во Симон Кабаре Шоуто (времетраење од 1,15 минути)

- По завршување на шоуто, можете да сликате со дама-момче

- Трансфер назад во вашиот хотелЌе имате можност да се сретнете со ѕвездите на шоуто , да направите незаборавни фотографии со нив ида видите колку навистина се убави.

 

ДЕН 7 – Летечки авантури (Flying Hanuman)

Нека вашиот внатрешен Тарзан оживее во вас во Летечкиот Hanuman Phuket. Искусете ги џиновскитезиплини, небо мостовите и искусете голема авантурата на азиските врвови во дождовните шуми.

Авантуристичка патека со експертски летачки тим кои ја прават вашата летечка авантура позабавна ипопријатна. Идеално искуство за да ја погледнете возбудливоста и непослушливоста на мајмунот воџунглата. Подгответе се да летате од дрво на дрво како "Хануман", кој е еден од тајландските познатиликови во Рамакјак (тајландски национален еп) и именуван за крал на мајмуните во Тајланд.-

 

Програма А: Програмата вклучува 28 платформи - 15 адреналински патеки, 2 небо мостови, 2 точки наискачување, 3 спирални скалила, 1 небесно железничка патека, 20 минути пустинска прошетка и оброк

-Програма Б: Програмата вклучува 28 платформи - 15 адреналински патеки, 2 небо мостови, 2 точки наискачување, 3 спирални скалила, 1 небесна железничка патека, 20 минути пустинска прошетка, без оброк

-Програма C: Програмата вклучува 16 платформи - 8 адреналински патеки, 1 небо мост, 1 точка наискачување, 2 спирални скали, 20 минути Пустината прошетка

 

Важна забелешка: максималната тежина на купувачот е 120 килограми и лица кои имаат болести сопопреченост за овој вид на активност (хронични болести, костни болести, вертиго). Не се препорачува задеца под 4 години.


Временски распоред за круг 08:00 / 10: 00/13: 00/15: 00


AM / PM

06: 50-07: 20/08: 30-09: 20 / 11:30 -12: 10/13: 30-14: 20


Тргнување од вашиот хотел

07:45 / 09:45 / 12:45 / 14:45 Очекувано време на пристигнување во кампот Летечкиот Хануман Зиплине воПукет

08:00 / 10:00 / 13:00 / 15:00 Започнете брифинг и уживајте во вашите авантуристички активности какоКралот на мајмуните

Освежување и оброци ќе бидат обезбедени.

11:30 / 13:30 / 16:30 / 18:30 Трансфер назад во хотел

 

ДЕН 8 – ПУКЕТ- ДОХА - СКОПЈЕ

Одјавување од хотел, слободни активности до попладневните часови, трансфер до аеродромот во Пукет.Лет до Катар во 20:40 часот, со продолжување кон следниот лет во 06:55 часот од Катар кон Скопје.

 

Пристигнување во Скопје во 11:15h по локално време.

 

КРАЈ НА ПРОГРАМАТА.

 

Што е вклучено:

Аранжманот ги вклучува следните услуги:

- Авиобилет Скопје-Пукет-Скопје- Хотелско сместување 7 ноќи со појадок

- Трансфер Аеродром-Хотел-Аеродром


Аранжманот не ги вклучува следните услуги:

- Виза 60 еур

- Патничко осигурување

- Факултативни Тури и Панорамски разглед

 

Сите наведени тури кои се доплаќаат се право на избор и се наведени како наша препорака. Нивнотораспределување по денови е истотака произволно и е подлежно на промени.

 

Факултативни излети:

Разглед Пукет - 60 евра

Пукет стар град - 85 евраЈавање слон – 45 евра

Сафари (половина ден) – 70 евра

Летечки “Nahuman” – 100 евра

Phi Phi островот – 110 евра

Нуркање – 70 евра по лице

Симон Кабаре Шоу – 30 евра