• Бул. Ослободување
  • Лок. 8, 6250 Кичево

VILA ANEMOS (28)

(73)

Островот Евија е втор по големина остров во Грција. Се протега по брегот на Беотија и Атика од северните споради до островот Андрос во близина на Киклади. Главниот град на Халкидис е еден од највлијателните антички градови. Пефки се наоѓа на северниот раб на Евија, преку островот Скијатос. Се карактеризира со песочна плажа, долга 4 километри, чисто и мирно море, поволни климатски услови, богата со флора и фауна. Близината на Атина е предност за сите оние што сакаат да се запознаат со грчката престолнина.


Пефки е мирно место сместено на крајниот север на Евиа. Самото име Пефки значи дека местото е опкружено со борова шума која  преставува воздушна бања и е идеална за оние кои сакаат природа, чист воздух, кои во комбинација со прекрасното море е право место за вистински одмор. По краткото возење со ферибот од само 25 мин. пристигнувате во Агиокампос, а Пефки е на само 20 км источно од пристаништето. Се работи за мирно и мало место, но со сите потребни содржини за пријатен одмор. Тука се и таверните, маркетите, продавниците, кафетериите, љубезните домаќини… Долж местото се протега камчесто-песочна плажа, со барови со чадори и лежалки, каде што со пијалок можете да ги користете бесплатно. Покрај  плажата е поплочено долго шеталиште со голем број ресторани и таверни. Цените тука се поповолни од останатиот дел на Грција. Од Пефки постои можност за поволна посета на Скијатос, па вреди да ја искористите оваа можност и да го збогатите својот одмор.


Вила Анемос А категорија -  е прекрасно испланирана градба од најмодерен тип. Се наоѓа на 150 м од море, и е опкружена со борови и маслинки. Вилата нуди двокреветни, трокреветни и четворокреветни студија, како и четворокреветни и петтокреветни апартмани. Сите единици се опремени со кујна, фрижидер, бања, ТВ, клима уред (ВКЛУЧЕН ВО ЦЕНА), Wi-FI, прекрасен двор опремен со маси и столици, тревник, како и скара која е на располагање на гостите. Воедно добивате и крпи на користење.


Структура на кревети:

                1/2+1 STD = брачен кревет + помошен   1/3 STD= брачен кревет + единечен  1/3+1 STD = брачен кревет+ единечен кревет + помошен кревет
                1/4 STD = брачен кревет  + 2 единечни кревети  1/4 APT = брачен кревет + 2 единечни кревети (во друга просторија)
                1/4+1 APT = брачен кревет + 2 единечни кревети + фотеља на отворање

       30% за УПЛАТА до 15.12.2019

        25% за УПЛАТА до 31.12.2019

        20% за УПЛАТА до 31.01.2020

        15% за УПЛАТА до 28.02.2020

         10% за УПЛАТА до 30.04.2020

 

Период

Ноќевања

1/2 Студио

1/3 Студио

1/4 Студио

1/4 Апартман

21.05 – 28.05

7

39

49

59

69

28.05 – 04.06

7

59

69

79

89

04.06 – 11.06

7

79

89

99

109

11.06 – 18.06

7

109

119

129

139

18.06 – 25.06

7

169

179

189

199

25.06 – 02.07

7

199

209

219

229

02.07 – 09.07

7

229

239

249

259

09.07 – 16.07

7

249

259

279

289

16.07 – 23.07

7

259

269

299

309

23.07 – 30.07

7

279

299

319

329

30.07 – 06.08

7

289

299

319

329

06.08 – 13.08

7

289

299

319

329

13.08 – 20.08

7

289

299

319

329

20.08 – 27.08

7

259

269

289

299

27.08 – 03.09

7

239

249

269

279

03.09 – 10.09

7

209

219

239

249

10.09 – 17.09

7

179

189

209

219

17.09 – 24.09

7

129

139

159

169

24.09 – 01.10

7

89

99

109

119

-          Цените за дадени во ЕУР за НАЕМ на студио, на 7 ноќи, за УПЛАТА исклучиво во МКД по курс 62,00 ден./1 ЕУР

-          КЛИМА – вклучена во цената

-          Автобуски превоз : Скопје-Велес-Кавадарци – 50 € за возрасни, Прилеп & Битола – 40 € за возрасни. Попуст за ДЕЦА од 2-12 години - 15€ од цената за возрасен. ЛИЦА на 63 години – попуст од 10 € од редовната цена.

-          За УПЛАТА на 2 и повеќе термини одобруваме 7% попуст. Попустите не можат да се комбинираат.

-          Автобуски превоз

-          Автобускиот превоз е организиран со високотуристички лиценцирани автобуси со клима, тв, и придружник на патвањето. Поаѓањето започнува од Скопје, преку Велис и Битола, Кожани и Лариса, при што патувањето се скратува за стотина километри. Организирани трансфери од останати градови со доплата.


-          Време на поаѓање превоз Евиа :
00:00 h Скопје (Дрводекор) патува преку Битола
00:45 h Велес (бензинска пумпа, мотел Македонија) трансфер до Битола
23:45 h Штип (паркинг пред пошта) трансфер до Велес и Битола
01:30 h Кавадарци (бензинска пумпа Макпетрол,Дреново) трансфер до Битола
02:20 h Прилеп (бензинска пумпа Лук Оил) трансфер до Битола
03:00 h Битола (Градска Автобуска Станица)

-          02.15 h Ресен (спроти автобуска станица) – Трансфер до Битола
01:30 h Охрид (бензинска пумпа Лук Оил излез за Битола)
01.00 h Струга (Хотел Дрим) – Трансвер до Битола
01:00 h Кичево (бензинска пумпа Пуцко Петрол)

-          Време на заминување од Грција: Пефки 14h  по МК време.


Екскурзии и излети

Екскурзија  до островите Лихадонисja

Кога станува збор за патувања во Евија, можеби најинтересно е она што им се нуди на туристите, можност да сезапознаат со познатите Вулкански острови Лиhадонизија, кои многу често може да се слушнат како ги нарекуваат грчки Сејшели или Бахамите. Она што е особено интересно е појавата на овие острови, кои бile создадени од природната сила по ерупцијата на вулканите и сега се сметаat за рај на земјата, пред сè, затоа што биле населени во минатото, но денес нема жители и се познати како посебна привлечност за туристите. Покрај тоа што се фасцинирани од убавината на овие острови, некои туристички агенции нудат и тури за разгледување места, така што најверојатно ќе имате можности да ја набудувате не само убавината на самите острови, туку и морското дно. Немојте да се изненадите кога гледате делфини и морски фоки што живеат во водата. Најчесто станува збор за еден од островите, кој е најголем од нив, каде имате време за капење и сончање и можете да имате ручек. Цената на оброк во локална таверна во повеќето тури не е вклучен во цената на патувањето, а сувлаки чини околу 3 евра. Постои можност за посета на познатата бања „Едипсос“, и во тој случај, а потребно е  околу еден час за да стигне во бањата. Од Пефки до Лихадонисја, потребни се околу два часа да се патува, а потоа околу островот со глисери.

Екскурзија од Евиа до Скијатос

Доколку сте заинтересирани за екскурзии од Евија, не се сомневаме дека вашиот избор ќе биде поврзан со турата на островот Скијатос, што ќе ве однесе  за само околу 90 минути со брод од Пефки. Додека престојувате во Скијатос, ќе ја посетите и познатата плажа Кукунарис, која  ви ја нудиме по одлична цена, не повисока од 20 тина евра.
Обично екскурзијата е организирана на таков начин што ќе бидат потребни три часа да останете во главниот град на островот и на споменатата плажа, така што дефинитивно ќе имате време да ги откриете многуте знаменитости  на овие интересни локации.
Она што ја прави плажа Кукунарис посебна е бојата на песок што е исклучителна, но и тиркизно сино море, карипско сино. Во непосредна близина на плажата е познатата плажа Амбелакија, а на нејзината спротивна страна е уште една помала и многу убава плажа, позната како Марата.
Во главниот град на островот Скијатос, можете да купите што ви сака душа, но имајте на ум дека ова е дестинација која е поскапа, така што цените се секако повисоки отколку на Евија, на пример. Но, сите наши туристи кои имаа доволно среќа да го посетат овој фантастичен остров, се согласуваат дека вреди секој сувенир.
Исто така, треба да знаете дека распоредот за тури  може да варира, и во зависност од изборот на агенција и ситуацијата во градот или плажата, така што некои агенции прво одат во градот, а некои прво на плажа. Без оглед каква и да е релацијата, голема е веројатноста ова патување да остане во вашата меморија долго време.


Екскурзија  Атина

Патувањето до Атина обично се организира со автобус и патува низ градот Прокопи, што е особено интересно во моштите на Свети Јован Руски чувани во црквата со истото име, каде што обично го посетуваат сите агенции за кратка посета. Имајте на ум дека патот за Атина е  со кривини , ако започнувате од Едипсос и преку Халкида, па ако страдате од гадење, дефинитивно треба да ги земете таблетите. Кога ќе пристигнете во грчката престолнина, автобусот најпрво ќе ве однесе низ централните градски улици каде ќе имате можност  од локален водич да слушнете убави приказни за знаменитостите на Атина. Обично се симнувате од автобусот во подножјето на Акропол и обично имате слободно време до доцна попладне. Да бидеме прецизни,  тоа е во 18 часот по локално време, а состанокот на патниците е претежно пред зградата на грчкиот парламент, за да можете да присуствувате на стража-смена и да го видите познатиот Евзон.
Ако имате предвид колку е стара Атина и што има да понуди, ќе ви биде јасно дека времето од пладне до 18 часот не е доволно за да ја видите целата нејзина убавина, но секако тоа не значи дека нема да уживате. Дефинитивно е препорака да се напиете кафе во едно од кафулињата на познатите Плака или Тиси.
Ако одлучите да посетите музеј во Акропол, треба да се купи  билет (20 евра за возрасни, 10 евра за деца).
Исто така, треба да имате на ум дека доколку сакате да го посетите Акрополис, многу е веројатно дека нема да имате многу време да ги видите  Манастираки, Плака, улицата Ерму или плоштадот Синтагма, бидејќи времето ќе помине многу брзо. Се разбира, под услов да го видите целиот музеј како што треба и да се искачите на Партенон, од каде можете да уживате во прекрасен поглед на блискиот рид Ликавитус и цела Атина.
Бидете сигурни дека е добро да ги посетите многуте продавници за сувенири за кои е добро познат Монастираки.


Други патувања на Евија

Постојат  екскурзии до плажите на Елиника и Василики, но најчесто овие екскурзии се организираат само за време на висока сезона, или кога има доволно заинтересирани туристи. На Елиника Бич ќе можете да видите мала црква посветена на Свети Никола, сместена на мал остров. Во спротивно, нема лежалки, чадори и кафулиња, така што ќе уживате во вистински мир. Од друга страна, плажата Василики, која се наоѓа во близина на ресортот Пефки, честопати се смета за идеална дестинација за ентузијасти во кампување. Цените за ова патување обично се околу 6 €, но цените исто така може да варираат.
Интересно е да се посети и познатата  тврдина Карабаб на Халкида, сместен во центарот на Евија, како и црквата Свети Јован Руски и манастирот Свети Давид.
Некои агенции исто така може да понудат екскурзија до островите Скопелос и Алонисис, и треба да патуваат нешто помалку од 3 часа со брод, што може да биде причина помал број туристи да одлучат да одат на оваа екскурзија.