• Бул. Ослободување
  • Лок. 8, 6250 Кичево

СТРАЗБУРГ и КОЛМАР (4)

 

1 ден 06.03.2020 ХАЛШТАД – САЛЗБУРГ
Состанок со групата во 13.30 ч. и поаѓање за Салзбург во 14:00 часот. Дневно и ноќно возење низ Србија, Хрватска и Словенија со попатни паузи за одмор и царински формалности.
 
2 ден. 07.03.2020 ХАЛШТАД – САЛЗБУРГ
Пристигнување во Халштад во утринските часови. Прошетка низ малото селце Халштад кој се наоѓа во подножјето на планинскиот масив ДАХШТАЈН (Dachstein) кој е дел од Австриските Алпи и на бреговите на истоименото езеро кое го одзема здивот со својата уабвина и изглед како од бајките. Слободно време за прошетка покрај езерото кое UNESCO го има ставено под своја заштита. Во договорено време поаѓање за Салзбург. Сместување во хотел и краток одмор. Во попладневните часови продолжуваме кон центарот на Градот (со јавен превоз), пешачка тура: Дворец Мирабел и градина, куќата на Моцарт, стариот плоштад, плоштадот на Моцарт, катедрала, глокеншпил, надбискупска резиденција, најстарите гробишта и најстариот ресторан во Европа од VIII век. Слободно време за одмор и индивидуални активности. Враќање во хотел. Ноќевање.
 
3 ден. 08.03.2020 САЛЗБУРГ – СТРАЗБУР
Појадок. По појадокот напуштање на хотелот. Патувањето продолжува кон Стразбур. Пристигнување во пладневните часови во Стразбур, разглед на градот со локален водич (факултативно) плоштадот Клебер, катедралата Нотр Дам, Астрономскиот часовник сместен во самата катедрала, куќа Kammerzell од XV век, квартот Малата Франција со типични шарени фасади на Алзас, Плоштадот де Републик, театарот, Европскиот парламент и Советот на Европската унија… Слободно време за индивидуални активности и прошетка. Сместување во хотел. Слободна вечер и факултативна можност за прослава во локален ресторан по повод денот на жената. Ноќевање.
 
4 ден. 09.03.2020 СТРАЗБУР – КОЛМАР – БАЗЕЛ- СТРАЗБУР
Појадок. После појадокот можност за целодневен факултативен излет во Колмар и Базел. Живописното градче Колмар се смета за најубавиот град во Европа. Овој древен француски град датира уште од 823 година, а со статусот на слободен град се здобил во 13 век, за времето на Светото Римско Царство. Со текот на времето власта врз градот се менувала помеѓу Франција и Германија, за по Втората Светска војна и прочуената битка наречена Колмарски џеб, конечно да и припадне на Франција. Се наоѓа во регионот Алзас и има околу 67.000 жители, разглед на градот: историскиот центар, црквата Св. Мартина, Доминиканска црква, Музејот Бартолди, Музеј Унтерлинден, слободно претпладне за индивидуални прошетки низ центарот на градот. Во попладневните часови поаѓање за Базел, Швајцарија. Пристигнување во Базел и разглед на центарот на градот пешачка тура: Сојузниот парламент, катедралите и градските кули со часовник, трговската улица Kramgase која е под заштита на УНЕСКО, мостовите на Рајна и нејзините брегови кои Швајцарците често ги користат за одмор и рекреација. Слободно време за индивидуална прошетка низ центарот на градот. Во вечерните часови враќање во Стразбур. Ноќевање.

 

5 ден. 10.03.2020 СТРАЗБУР 
Појадок. После појадокот напуштање на хотелот, се упатуваме кон центарот на Стразбур. Слободно време за прошетка и индивидуални активности како и можност за посета на некои од музеите на Стразбур како и можност да се иксачите на камбанаријата на катедралата Нотр Дам која нуди прекрасен поглед на градот. Во попладневните часови можност за крстарење со панорамско бродче (факултативно) по реката ИЛ (Ill) и каналот Des Faux Remparts која го обиколува центарот на (Grand Île) Стразбур и историскиот дел La Petitt France. Во вечерните часови заминување.

 
6 ден. 11.03.2020 
Пристигање во вечерните часови.


ПРОМОТИВНА ЦЕНА ЗА УПЛАТИ ДО 31.01: 249€/ 15.400 ден

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ: 279€/17.290 ден.


Цената на аранжманот вклучува:
• Превоз со високотуристички автобус
• Сместување во хотел 3* во Салзбург – 1НП (ноќевање со појадок)
• Сместување во хотел 2*/3* во Стразбур – 2НП (ноќевање со појадок)
• Разглед на Салзбург
• Професионален лиценциран пратител за време целото патување
• Организиран трансфер од Охрид,Битола, Прилеп, Кавадарци (Дреново), Струмица, Штип, Велес

* Трансферот може да биде во раните утрински часови, а враќањето во доцните вечерни часови.


Цената на аранжманот не вклучува:
• Целодневен излет во Колмар и Базел – 50€
• Разглед на Стразбур со локален водич- 15€
• Крстарење со панорамски брод во Стразбур – 15€
• Локален ресторан по повод 8ми март – 25€
• Туристичка такса во хотел во Стразбур – 5€ по лице на ден
• Патничко осигурување без франшиза – 5€/310ден
• Доплата за еднокреветна соба 6.100 денари


НАПОМЕНИ:
• За реализација на ова патување, потребен е минимум од 45 патници.
• Редоследот на седење е според датумот и редоследот на уплата
• Плаќањето се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1 евро = 62 денари
• За резервација на аранжманот потребна е аконтација од 30%, целосна уплата најдоцна 10 дена пред поаѓање
• Останатите услови на патување важат според годишниот програм на т.а.Меридијан.
• Агенцијата го задржува правото за отказ на аранжманот најмалку 5 дена пред поаѓање, поради недоволен број на патници или виша сила.
• Патникот има обврска да се јави 24ч. пред патувањето за да потврди термин и час на поаѓање.

Напомена: организаторот го задржува правото на промена на редоследот на активностите во програмата