• Бул. Ослободување
 • Лок. 8, 6250 Кичево

Истанбул со Принцески острови 2 (23)

ТЕРМИН04 Март 20121

 

1 ден 04.03.2021 СКОПЈЕ-ИСТАНБУЛ

Состанок на групата на спортски центар Борис Трајковски  во 16:30 ч. Поаѓање за Истанбул во 17:00 h. Се патува преку граничниот премин Деве Баир  и низ Бугарија. Ноќно возење со попатни паузи.    

 

2 ден 05.03.2021  ИСТАНБУЛ

Пристигнување во Истанбул во утринските часови.  Можност за сместување во хотел  и краток одмор ( доколку собите се слободни) или сместување после првиот излет.

Започнува магијата... Истанбул од 1001 ноќ...

ОТОМАНСКИ И ВИЗАНТИСКИ ИСТАНБУЛВе водиме во славното и бурно минато на Османлиското царство: со локален водич ќе ја разгледаме познатата  црква АЈА СОФИЈА , ќе влеземе во најпознатата султанска палата во светот - Топ Капи Палатата и ќе го видиме Султанскиот Харем . Потоа ќе се воодушевуваме на големината на Сината џамијаСултан Ахмед плоштадот и Византискиот хиподром. Можност да се посети и Подземната византиска од каде градот бил снабдуван со вода за пиење.  Пешки продолжуваме до Капали чаршија ...  Враќање во хотел. Краток одмор.

WATERGARDEN & EMAAR SQUARE MALL: Во вечерните часови ве водиме во најновиот монденски трговски центар во срцето на Аташехир, дел од Истанбул , на Азиската страна, отворен во 2017 г.

Еден нов стил на животот сконцентриран околу прекрасниот  базен со фонтани.Ексклузивна кореографија на играта на водата, светлоста, ласерот, музиката – огнено шоу. .. многу ресторани,  кафетерии, забавни паркови, кина... Враќање во хотел. Ноќевање


3 ден 06.03.2021  ИСТАНБУЛ 

Појадок.  Продолжуваме со 4 нови приказни за Истанбул од 1001 ноќ:

ДОЛМА БАXЧЕ ПАЛАТА Посетана најбогатата, најубавата и последната султанска палата, на обалата на Босфор. Резиденција на Султаните од 1853 г. до 1922 г. Тука престојувал и починал  основачот на денешна модерна Турција, Мустафа Кемал Ататурк. Го посетуваме Резиденционалниот дел од Палатата.

ЕВРОПСКИ И АЗИСКИ ИСТАНБУЛ Панорамско разгледување на градот со автобус:  Римскиот Аквадукт, Бејоглу, Пера Палас хотелот (каде Агата Кристи го напишала светски познатиот роман Ориент Експрес),   стадионот на  ФК Бешикташ, Галата мостот. Ќе го видите најголемиот и  најпознат мост во Истанбул, над Босфор, граден по пример на Голден Гејт мостот во Сан Франциско, кој не води во Азија.Го посетуваме најубавиот дел дел од градот - Бејлербеи каде ќе имате можност да се прошетате и да пиете кафе  покрај БосфорПотоа ве водиме во местото Ускудар за да ја видите познатата џамија на Михримах Султан.

САФИР – облакодерНајвисоката зграда во Европа, 236 м. ,  со прекрасна тераса-видоковец, со спектакуларен поглед на Истанбул. Единствена можност да се вклучите во SkyRide -4D неверојатно доживување на симулација на лет со хелихоптер над Истанбул.

 

4 ден 07.03.2021  ПРИНЦЕСКИ ОСТРОВИ

Појадок. Предлагаме прекрасен и релаксиран излет, крстарење со брод низ Мраморното море кон Принчевите острови и посета на Buyuk ada (Големото острово). Овој архипелаг се состои од 9 острови и на нив е забранета употреба на моторни возила. Превозно средство: коњска кочија –Пајтон, со кој предлагаме да се возиме околу островот. Островот е многу пошумен, со убави плажи, прекрасни стари куќи од Отоманскиот период... остров на кој  императорот Јустин 1ви, внук на Императорот Јустинијан и Теодора, изградил палата и манастир. Препорачуваме  ручек во еден од многуте рибни ресторани. На враќање одиме да ја посетиме Галата кулата ( влезница се плаќа на лице место).

ОРИЕНТАЛНА НОЌНА ПРОГРАМА:  Прекрасна можност да уживаме во Ориенталните  народни игри и песни, секако и на стомачниот танц. Шоуто го проследуваме со вечера и пијалок. Ноќевање.


5 ден 08.03.2021   ИСТАНБУЛ  

Појадок.  По појадокот го ставаме багажот во автобус.. Магијата од 1001 ноќ продолжува.

КРСТАРЕЊЕ ПО БОСФОР:Заминуваме на прекрасно и возбудливо крстарење по БОСФОР со приватен брод и водич: тврдината Румели Хисар, “Beyler beyi”  палатата... Ќе уживате во прекрасниот  поглед на раскошните палати на светски познатите политичари и бизнисмени ( Тансу Чилер...),  Kiskulesi (Моминската кула) , Султанската палата Чираган ... палатите од Турските ТВ серии... 

ТАКСИМ: Слободно време за шопинг на Таксим плоштадот каде се наоѓа познатата пешачка улица Истиклал низ која поминува  црвениот носталгичен транвај.

ФОРУМ: Напуштајќи го Истанбул го посетуваме големиот шопинг центар Форум. Во самиот центар се наоѓа и големиот Аквариум а во непосредна близина продавницата на Декатлон.  Во попладневните /вечерните  часови заминуваме за Скопје. Ноќно возење преку Бугарија.

 

ден 09.03.2021  СКОПЈЕ

Пристигнување во Скопје во попладневните часови.


 ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ: 9/ 6.140 Ден.


ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ Е ВКЛУЧЕНО:

 • Превоз со високотуристички автобус на релација Скопје – Истанбул - Скопје
 • Сместување во хотел 3*- 3 НП
 • Отомански и Византиски Истанбул излет
 • Аја Софија – бесплатен влез
 • Хиподром
 • Сината Џамија
 • Капали чаршија
 • Посета на Таксим
 • Посета на Форум и Декатлон
 • Професионален туристички пратител на групата
 • Професионален  локален туристички водич
 • Организирани трансфери од Битола, Прилеп, Кавадарци, Неготино, Велес: 10€

 

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ Е ВКЛУЧЕНО:

 • Факултативни излети,влезници,метро карти:
 • Европски и Азиски Истанбул – 15
 • Watergarden & Emaar square mall: 15
 • Крстарење по Босфор – 20
 • Крстарење кон Принчеви острови – 20
 • Посета на Долма Бахче сарајот со локален водич, превоз со автобус и влезница во палатата   (Резиденционален дел) – 25
 • Влезници за  музеите со локален водич: 
 • Топ Капи Палата – 15
 • Харемот во Топ Капи – 10
 • Вечера во ориентален ресторан со стомачни танци – 35
 • Сафир Тераса: превоз+лифт+4Д : 25
 • Патничко осигурување 210 мкд.
 • Доплата за еднокреветна соба
 •  Хотел со 3* - 60

НАПОМЕНА:

 • За реализација на програмата потребни се минимум 25 лица
 • Плаќање во денарска противвредност 1 евро = 62 денари
 • Агенцијата го задржува правото да го откаже патувањето 5 дена пред денот на поаѓање,во случај на недоволен бој на патници.
 • Пасошот треба да биде со важност мин. 6 месеци од денот на ваќањето.
 • Сместувањето во автобусот е според датумот на уплатата.
 • Агенцијата го задржува правото за промена на термините за излетите
 • За патувањето важат општите услови на Меридијан Травел
 • Протоколите пропишани за заштита од Covid-19 ќе бидат во целост применети, задолжителна дезинфекција на влез во автобус, задолжително носење на заштитна маска, одржување дистанца на патници кои не патуваат заедно.
 • Пополнетост на автобусот е  максимум 50%, според новите протоколи за Ковид 19.