• Бул. Ослободување
  • Лок. 8, 6250 Кичево

ПРОЛОМ БАЊА (15)

Велнес центарот Пролом Бањa е ексклузивен комплекс во кој рамнотежа на телото, умот и духот се постигнува на природен начин. Сите корисни својства на лекот Пролом вода се во служба на уживање, релаксација и ослободување од секојдневниот стрес. Пролом водата спаѓа во групата на води со високи балнеолошки вредности.

 

06.03.2021 (Сабота)              СКОПЈЕ – ПРОЛОМ БАЊА

Состанок на групата во 05:30 часот на паркингот спроти х. Холидеј Ин и поаѓање кон Пролом бања во 06:00 часот. Патување преку граничниот премин Табановце со кратки паузи за одмор. Пристигнување околу пладне и сместување во хотел. Ручек. Слободно попладне за одмор и релаксација во  Велнес центарот на хотелот. Вечера. Ноќевање.

 

07.03.2021 (Недела)              ПРОЛОМ БАЊА

Појадок. Факултативно, во 10:00 часот заминување со автобуски превоз и локален водич до локалитетот Ѓавола Варош (градот на ѓаволот) природен споменик кој се состои од два, ретки во светот, природни феномени: земјени фигури, како специфични форми на релјеф што изгледаат многу привлечни и два извори на многу кисела вода со висока минерализација. Овие две ретки природни појави претставуваат вистинско светско чудо на природата. Враќање во хотел. Ручек. Слободно попладне за одмор и релаксација во Велнес центарот на хотелот. Вечера.  Ноќевање.

 

08.03.2021 (Понеделник)     ПРОЛОМ БАЊА – СКОПЈЕ

Појадок. Организирана прошетка со локален водич до единствената црква – брвнара во овој крај, црквата Лазарица. Според народното предание, тука се причестила дел од војската на кнез Лазар спроти Косовската битка. Во портата на црквата има 6 стебла свиткани сливи, кои претставуваат посебен раритет. Заминување кон  Македонијаво 13:30 часот и пристугнување во вечерните часови.

 

Цена на аранжманот 139 евра (8.620 денари)

 

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ Е ВКЛУЧЕНО:

-Автобуски превоз на наведената релација

-Сместување во Хотел Радан 3* на база 2 полни пансиони

(Пролом вода во сите соби, ТВ, бањарки и фен за коса, бесплатно Wi-Fi)

-Користење Велнес центар: солена соба, парно купатило, сауна, џакузи, тепидариум 

-Користење на затворен базен со лековита Пролом вода, теретана, фитнес сала

-Организирана прошетка до црквата Лазарица со локален водич

-Туристичка такса

-Организација, реализација и придружник на патувањето

 

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ Е ВКЛУЧЕНО:

-Излет до Ѓавола Варош (автобуски превоз, локален водич и влезница) – 5€

-Доплата за еднокреветна соба 30 евра

-Задолжително патничко осигурување

 

НАПОМЕНИ:

За реализација на аранжманот потребен е минимум од 35 патници.

За овој програм важат Опшите Услови на патување на Меридијан Травел.

Цената на аражманот се плаќа исклучиво во денари во агенција по курс 1€ = 62,00 денари.

Т.А.Меридијан го задржува правото да го откаже во целост аранжманот на 7 дена пред поаѓање. Организаторот на патувањето го задржува правото за промена на програмата (активностите по денови и датуми) за патување во случај на непредвидени објективни причини, како на пр: застој на граница, застој во сообраќајот, затвореност на некој од локалитетите предвиден за посета и сл.

Во Србија се патува со пасош или лична карта.

За ова патување не е потребен PCR тест.