• Бул. Ослободување
  • Лок. 8, 6250 Кичево

ИСТАНБУЛ програм 2(79)

Термини: НОЕМВРИ  14.11.-19.11.2019 – 3bb

              ДЕКЕМВРИ  06.12.-11.12.2019 – 3bb

                                    29.12.-03.01.2020 – 3bb

               

Цена на аранжманот:за 3 bb 115 ЕУР (7.130,00 денари) за плаќање во готово или на 6 рати или

                                                  95 ЕУР ( 5.890,00 денари ) ЕКСТРА ЦЕНА за плаќање најмалку 30 дена пред терминот на тргнување

                                  

ИСТАНБУЛ со 3 ноќевања

Цена : 95€ / 5.890.00 ден.

 

1 ДЕН   ИСТАНБУЛ

Состанок на групата спроти хотелот VIP во 16.00 ч. Поаѓање за Истанбул во 16:30. Се патува преку граничниот премин Богородица и Грција. Ноќно возење со попатни паузи.


2 ДЕН  ИСТАНБУЛ

Пристигнување во Истанбул во утринските часови.  Панорамско разгледување на градот со автобус и локален водич,Бејазит-најстариот универзитет, Лалели,  Аксарај, Римскиот Аквадукт, Бејоглу, Пера Палас хотелот (каде Агата Кристи го напишала светски познатиот роман Ориент Експрес), Таксим. Кратка пауза на плоштадот Таксим и потоа продолжуваме кон Долма Бахче сарајот и стадионот на ФК Бешикташ. По посетата се упатуваме кон азиската страна на Истанбул - брдото Чамлиџа каде што повторно ќе имаме слободно време за одмор, кафе, чај, или ручек во некој од рестораните кои ни стојат на располагање. По прекрасната панорама која ја нуди самиот локалитет се упатуваме во населбата Левент (Истанбулскиот Менхетен) каде се наоѓа највисоката зграда во Турција, Истанбулскиот Сафир. Ќе се искачиме на 54от кат од каде на еден поинаков начин ќе може да го разгледаме Истанбул и сета негова убавина. На крајот ќе влеземе во киното каде ќе имаме 4D симулација на лет со хелихоптер над Истанбул. Потоа се сместуваме во хотел. Слободно попладне. Ноќевање.


3 ДЕН  ВИЗАНТИСКИ и СУЛТАНСКИ ИСТАНБУЛ

Појадок.По појадокот околу 9 часот факултативен излет кој ве води во славното и бурно минато на Византиските Императори и Османлиското царство: Прво ќе ја разгледаме познатата Света Софија, ќе се воодушевуваме на големината на Сината џамија, Султанахмед плоштадот, Византискиот Хиподром, палатата на Ибраим Паша, Амамот на Хурем Султан. Ќе влеземе во најпознатата палата во светот- Топ Капи  која ќе не фасцинира со своето богатство и големина и секако ќе влеземе во забранатата зона со векови – Султанскиот Харем – со локален водич. На крајот од претпладневната програма ќе се упатиме кон Капали чаршија каде ќе може да се снабдиме со некој сувенир, златен накит или слично. Попладнето слободно попладне за индивидуални активности. Вечерта можност за факултативна Турска културно уметничка и забавна вечер на брод (ноќно крстарење по Босфор со вклучена вечера) или Istanbul night tour. Враќање во хотел. Ноќевање.


4 ДЕН  ИСТАНБУЛ

Појадок. По појадокот Ве водиме кон Цариградска патријаршија позната и како Вселенска патријаршија, една од четиринаесетте автокефални православни цркви, со седиште во ИстанбулТурција. На нејзино чело стои Вселенски Патријарх, кој има статус на "прв меѓу еднаквите" од останатите православни епископи во светот. Потоа се упатуваме кон пристаништето од каде што го започнуваме нашето крстарење  по Босфор. Предлагаме релаксиран и прекерасен излет , крстарење со брод низ Мраморното море кон Принцеските острови и посета на Големиот остров. Попладнето враќање кон хотелот. Слободно попладне за одмор и индивидуални активности. Ноќевање


5 ДЕН ИСТАНБУЛ 

 Појадок. По појадокот слободно време за прошетка и шопинг низ Капали Чаршија, по што следува упатување кон  некој од шопинг центрите во Истанбул. По шопингот тргнуваме за Македонија. Се патува преку Грција, ноќно возење со попатни паузи.


6 ДЕН  

 Пристигнување во утринските часови.

 

Цена  5.890,00 ден

 

ВО ЦЕНАТА Е ВКЛУЧЕНО:

Три ноќевања со појадок во хотел 3* 
Автобуски превоз со високотуристички автобус 
Панорамски разглед на градот со локален водич
Посета на трговскиот центар Форум
Туристички пратител на програмата
Организација и реализација на програмата

 

Попусти за деца:

Деца од 0 – 3 години бесплатно (спијат во кревет со родител)
Деца од 3 до 12 години 30% попуст
Хотелот се одредува на неколку дена пред тргнувањето во зависност од бројката на патници

 

ВО ЦЕНАТА НЕ Е ВКЛУЧЕНО:

Задолжително патничко и здравствено осигурување 
Доплата за сингл соба е 45 евра дополнително од аранжманот
Факултативни излети и посети
Агенцијата го прави распоредот на седење, земајќи ги во предвид постарите лица, семејствата со мали деца, трудници, како и периодот на уплатата.
Ако патникот сака да резервира одредено седиште, при уплатата во агенцијата може да доплати 10 евра по лице и да бира седиште (освен првиот ред, кој е резервиран за персоналот) 
За реализација на аранжманот потребни се  40 патници и доколку има недоволен број на пријавени, агенцијата има право да го откаже патувањето, најдоцна до 5 дена пред терминот на тргнување.

         Факултативни излети и посети

 

     Пакет 1 : 25 еур

Панорамски разглед на градот                                                                                 10 €

Таксим                                                                                                                           5 €

Чамлиџа                                                                                                                       10 €

Посета на Sapphire Seyir Terasi  со 4D кино проекција                                            20 €

 

 

              Пакет 2 : 25 еур

Патријаршија                                                                                                                    5 €

Крстарење по Босфор                                                                                                    20 €

Отомански и Византиски Истанбул                                                                               10 €

 

  Пакет 3: 60 еур  

Аја Софија (со вклучена аудио опрема)                                                                        19 €

Топ Капи (без Харем)                                                                                                      15 €

Харемот во Топ Капи палатата                                                                                      10 €

Посета на Долма Бахче Сарај со водич и влезница                                                     25 €

 

        Останати факултативи

 Свечена вечера во национален ресторан                                                                      30 €

Посета и разглед на Принцески острови                                                                         10 €

Свечена вечера на брод со Турска програма                                                                 35 €

Аквариум                                                                                                                            12 €

Yerebatan sarnici                                                                                                                10 €

Трговски центар  Watergarden + Istanbul night tour                                                         15 €

Дочек на Нова Година на Брод(предјадење,главно јадење и неограничено пиење)  70 €

 

 

ВО ЦЕНАТА Е ВКЛУЧЕНО:

Три ноќевања со појадок во хотел 3* 
Автобуски превоз со високотуристички автобус 
Туристички пратител на програматаОрганизација и реализација на програмата

ВО ЦЕНАТА НЕ Е ВКЛУЧЕНО:

Задолжително патничко и здравствено осигурување
Факултативни излети и посети

 

         Факултативни излети и посети

 

     Пакет 1 : 25 еур

1.1.Панорамски разглед на градот  10€
1.2.Таксим 5€1.3.Чамлиџа 10€
1.4.Посета на Sapphire Seyir Terasi  на Азиската страна на Истанбул со автобус и водич 20€

 

    Пакет 2 : 25 еур

2.1.Патријаршија 5 €
2.2.Крстарење по Босфор 20 €
2.3.Отомански и Византиски Истанбул  10€

 

   Пакет 3: 60 еур  
3.1.Аја Софија (со вклучена аудио опрема) – 19€
3.2.Топ Капи (без Харем) – 15€
3.3.Харемот во Топ Капи палатата – 10€
3.4.Посета на Долма Бахче Сарај со водич и влезница 25€

 

      Останати факултативи
 Свечена вечера во национален ресторан – 30€
Свечена вечера на брод со Турска програма – 35€
Аквариум 15 €
Yerebatan sarnici 10 €
Istanbul night tour 5 €
Принцески острови 15 €

НАПОМЕНА: ЗА УПЛАТА НА ФАКУЛТАТИВИ ВО АГЕНЦИЈА ДОПОЛНИТЕЛЕН ПОПУСТ ОД 10% НА ОДБРАНИТЕ ПАКЕТИ ИЛИ ФАКУЛТАТИВИ

УСЛОВИ 

- МИНИМУМ 20 ПАТНИЦИ ЗА РЕАЛИЗАЦИЈА НА ПРОГРАМАТА 
- Целосна уплата, десет дена пред започнување на аранжманот.
- Организаторот на патувањето го задржува правото, во случај на промена на цената на превозот (авионските билети), да ја промени и цената на аранжманот.