• Бул. Ослободување
  • Лок. 8, 6250 Кичево

НОВА '20 - автобус

МИЛАНО, ТОРИНО, КОМО и ЛУГАНО сигурна реализација (28)

 

1 ДЕН (30.12.’19 – понеделник)

Состанок на групата во 07.00 часот. Поаѓање за Италија во 07.30 часот...патот преку води преку Ниш, Белград, Загреб, Трст, Венеција...денско и ноќно патување, со кратки попатни одмори.

 

2 ДЕН (31.12.’19 – вторник) МИЛАНО 

Пристигнување во Милано во утринските часови. Краток одмор. Панорамски разглед на градот со стручен водич...тврдината Sforcesco, piazza Duomo – централниот плоштад каде се наоѓа најголемата Готска Катедрала во светот DUOMO, катедрала која ја опкружуваат 3400 статуи со фасцинантен изглед, Via Vittorio Emanuelle – најважната шопинг улица и центарот на вечерните збиднувања, црквата Santa Maria Della Grazia (местото каде се наоѓа ремек-делото на Да Винчи „Тајната Вечера“, LA SCALA – зградата на Миланската Опера, една од најпознатите оперски куќи во Светот... Сместување во хотел. Слободно време. Вечерта – дочек на НОВАТА 2020.ГОДИНА!!! Ноќевање.


3 ДЕН (01.01.’20 – среда) 

МИЛАНО – ЛУГАНО - КОМО Појадок. Слободно време за индивидуален разглед на градот, или можност за факултативен излет до Швајцарија. Посета на бајковитиот град Лугано, кој се наоѓа на истоименото езеро. Обиколка на главниот градски плоштад Della Riforma, црквата San Roco, Santa Maria Degli Angeli како и паркот на вилата Ciani. Слободно време за прошетка низ градот, или покрај езерото Лугано. Посета на Комо...посета на мавзолејот на Алесандро Волта, Катедралата, Бролето, зидините кои го обиколуваат скоро целиот град...факултативно крстарење со брод по езерото, можност да се видат преубавите вили градени во периодот од 17-ти до 19-ти век, меѓу кои се и вилите на Џорџ Клуни, Версаче, Бекам, Мадона, Макартни...Враќање во хотелот во попладневните часови. Слободно време. Ноќевање.


4 ДЕН (02.01.’20 - четврток) 

МИЛАНО – ВЕРОНА Појадок. По појадокот – одјавување од хотелот. Поаѓање за Верона со попатна посета на трговски центар. Пристигнување во Верона во раните попладневни часови...прошетка низ Стариот Град...плоштадите Бра и Ербе, Арената, куќата на Јулија...поаѓање за Македонија во касните попладневни часови. Патот води преку Трст, Загреб, Белград...ноќно и денско патување со кратки попатни паузи.

 

5 ДЕН (03.01.’20 – петок)

 Пристигнување во попладневните часови.

 

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ :                 10.790,00 денари.

                                                               10.190,00 денари. – за УПЛАТА до 10.11.2019 !!!


УСЛОВИ НА ПЛАЌАЊЕ : Исклучиво во денарска противвредност

НАЧИН НА ПЛАЌАЊЕ: 

30 % од сумата при резервација – готовински

Останатиот износ до полната цена на аранжманот – готовински, најкасно 10 дена пред поаѓање или на основа на фактура која мора да биде реализирана во рок од 7 дена од датата на издавање, а најкасно 10 дена до почетокот на аранжманот.

 

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ ВКЛУЧУВА: 

 Автобуски превоз на горенаведената релација,

2 Н/П во хотел со 4*,

разглед на Милано со стручен водич,

посета на Верона,

организација, водство и реализација на аранжманот.

 

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ ВКЛУЧУВА: 

 Факултативните излети и посети, влезниците при посета на културно-историските споменици, 

патничкото осигурување (150,00 ден.-по лице). 

       

ЦЕНИ ЗА ФАКУЛТАТИВАТА : 

Посета на Лугано – 30 € по лице (минимум 25 лица) – препорака!,

крстарење со брод по езерото Комо – 15 € по лице – препорака!

 

НАПОМЕНА : Организаторот на патувањето не е овластен и не ја цени исправноста на патните и други исправи.

За реализација на овој аранжман, потребен е минимум од 40 патници, во спротивно, крајниот рок за известување околу евентуален отказ на аранжманот е најкасно 5 дена пред датумот на поаѓање.

Организаторот на патувањето го задржува правото за измена на редоследот на поедини содржини во програмата.